O Gąskach i okolicy

Gąski to urocze, wymarzone miejsce na urlop dla ludzi ceniących sobie spokój, stroniących od przeludnionych nadmorskich kurortów.

Gąski to zaciszna, malownicza osada wczasowo – wypoczynkowa leżąca na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, pomiędzy Ustroniem Morskim i Mielnem, w odległości 24 km od Koszalina. Atutem Gąsek są szerokie piaszczyste plaże, zachęcające do kąpieli morskich i słonecznych. Główną atrakcją miejscowości jest druga co do wielkości w kraju latarnia morska, wybudowana w 1878 roku. Na szczyt 50,2 metrowej latarni prowadzi 190 kamiennych krętych schodów. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy, ponadto u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne. Obok wspaniałego mikroklimatu, powietrza nasyconego jodem i zapachem drzew iglastych, Gąski słyną z walorów uzdrowiskowych, które zawdzięczają pokładom glinki zielonej. Ten naturalny surowiec posiada powszechnie uznane właściwości kosmetyczne i lecznicze. Zabiegi z jej zastosowaniem noszą nazwę argilloterapii. Są one metodą leczenia jak również upiększania.

Z uwagi na lokalizację, urlop w Gąskach sprzyja odkrywaniu znanych kierunków na mapie zachodniego wybrzeża Polski.

Spędzając wczasy w Gąskach warto odwiedzić oddalone o 27 km miasto Kołobrzeg, którego największą atrakcją jest port położony u ujścia Parsęty. Tutejsze statki oferują krótkie rejsy wycieczkowe, a także stałe połączenia z Danią (miasto Nexo), można również skorzystać z rejsu na Bornholm. Będąc w tym urokliwym mieście powinniśmy odbyć spacer po Kołobrzeskim molo, które ma długość około 200m.

Zaledwie 12 km od Gąsek znajduje się stolica Gminy – Mielno. Ze względu na bogata ofertę rozrywkową, liczne kluby, dyskoteki i restauracje czynne do późnych godzin nocnych, miejscowość od dziesięcioleci jest bardzo lubianym letniskiem, szczególnie popularnym wśród młodzieży i ludzi lubiących zabawę, muzykę i tzw. "nocne życie".

W odległości 24 km od Gąsek znajduje się kulturalna stolica regionu – Koszalin, z teatrami, kinami, muzeami i Filharmonią. Każdy turysta odwiedzający Koszalin może zapoznać się ze spuścizną architektoniczną przeszłości np. skansenem kultury jamneńskiej, kamienicą gotycką z XV w. – “Domek Kata”, katedrą gotycką z XIV w. p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P, kaplicą Św. Gertrudy. Zabytki te wraz z innymi atrakcjami architektonicznymi miasta, tworzą Staromiejską Trasę Turystyczną. Od 2015r. turyści odwiedzający Koszalin mogą skorzystać z oferty nowo otwartego parku wodnego.

Będąc w Gąskach warto wybrać się do oddalonych o 10 km Ogrodów Tematycznych Hortylus w Dobrzycy. W miejscu tym podziwiać można 28 ogrodów tematycznych wśród których znajdziemy te związane z określonym środowiskiem (ogród leśny, skalny, czy wodny), a także podporządkowane stylom poszczególnych kultur (ogród japoński, francuski, śródziemnomorski) oraz Ogrody Zmysłów zaprojektowane tak, by oddziaływały na gościa barwą, dźwiękiem i aromatem.

Wypoczynek w Gąskach jest świetną alternatywa dla miłośników sportów rowerowych. Trasa do Kołobrzegu wiedzie międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody.

Zdjęcia okolicy